DRÁŽĎANY
V létě nám nečekaně krachnul program na víkend, a tak jsme v pátek večer dumali,
co s nadcházející sobotou. Už jsem měla nějakou dobu dlouhý stesk po nádechu mimo ČR, a protože nebyl čas ani energie něco extra vymýšlet, rozhodli jsme se, že si zajedeme do Drážďan, které jsou autem z Prahy relativně kousek.
Do té doby jsme tu byli pouze na nákupech a konečně se nabízelo si město v poklidu projít a navnímat jeho prázdninovou atmosféru. Celý den jsme si moc užili, procházka městem byla tak akorát, proložená příjemnými zastávkami na oběd, kávu i večeři a s rozumným časem pohodového dojezdu zpátky domů do Prahy.
Parkování
Dobrou volbou je parkování v Centrum Galerie Dresden na adrese Prager Strasse 15, která vás po zadání do navigace navede přímo do garáží. Tento obchoďák je díky své poloze jako výchozí bod na procházku po městě ideální. Cena parkovného je 1,5 € na hodinu (7,5 € na celý den). Pokud byste měli s tímto parkováním nějaký zádrhel, jako se to stalo třeba nám, že uvnitř galerie začalo hořet a byli jsme vyzváni k evakuaci (nic dramatického, nezahlédli jsme ani žádný kouř), jedna velká plocha k parkování je hned vedle výjezdu z garáží po levé ruce nebo další vjezd na velké venkovní parkoviště je z ulice Waisenhausstrasse, která je kolmá na příjezd do garáží z Prager Strasse.
Okruh po městě
Jednotlivá místa jsou uvedena v pořadí, ve kterém na sebe dobře navazují.
Zwinger
Tento komplex barokních budov z počátku 18. stol. je i se svou zahradou jednou z nejznámějších památek ve městě, která stojí na místě původního městského opevnění. Prostor měl být nádvořím velkého zámku, jehož plány se ale nikdy nezrealizovaly. V roce 1945 byl soubor budov při bombardování Drážďan rozsáhle poničen a následně postupně zrekonstruován.
Původním hlavním vstupem do Zwingeru byl pavilon s oválným půdorysem, na němž je dnes největším cílem zraků turistů zvonkohra se čtyřiceti zvonky z míšeňského porcelánu. Pavilon i s ostatními budovami v objektu dnes slouží jako výstavní prostory, ve kterých najdete sbírku právě zmiňovaného porcelánu včetně děl Johanna Firedricha Böttgera, který v r. 1708 evropský porcelán vynalezl. Dále se v areálu nachází Galerie starých mistrů a sbírka historických fyzikálních a astronomických přístrojů.
Hofkirche
Tato barokní katedrála kousek od Zwingeru je největší chrámovou stavbou v Sasku. Stavbu zdobí 78 soch italského sochaře Lorenza Mattielliho. Sochy představují svaté a církevní osobnosti a sedící alegorie, jako jsou Víra, Láska, Spravedlnost a Naděje. I tato stavba byla velmi poničena a během bombardování se propadl strop a jedna ze stěn byla zbořena. Kompletní obnova pak byla dokončena v r. 1965.
Stavba je hrobkou katolických kurfiřtů a králů z rodu Wettinů.
Semperova opera
Mezi Zwingerem a Labem stojí operní dům Saské státní opery, ve které účinkuje drážďanský orchestr a je domovem také Semperova baletu. Ani tato budova neutekla útoku na město a musela být podruhé opravena. Poprvé byla v r. 1869 poničena požárem.
Augustův most
Procházka plynule navazuje na tento most, který spojuje Staré a Nové Město. V době středověku byl se svými více než 500 m největším v Německu. Kurfiřt August Silný ho pak nechal v 18. stol. kvůli zvyšujícímu provozu přestavět (zkrátit a rozšířit o 11 metrů). Podle něj se most jmenuje dodnes. V 19. stol. vyhodila most do vzduchu napoleonská vláda a dnešní podobu získal až na začátku 20. stol., kdy byl znovu postaven s ohledem na provoz lodí na Labi. Povrch je obložen pískovcem, měří 390 m na délku a 18 m na šířku.
Na druhém konci mostu stojí zlatá socha Augusta II. Silného, tzv. Zlatý jezdec.
Kunsthofpassage
Za procházku určitě stojí tento vnitroblok s přehlídkou domů se zábavnou fasádou. Nejzajímavější z nich je asi modrý dům se spoustou okapů ve tvaru trumpet. K místu doporučuji vyrazit ulicí Alaunstrasse, ve které narazíte na spoustu příležitostí k pauze na oběd a kávu. Cestu zpátky do Starého Města pak můžete zvolit po ulici Rothenburger Strasse, ve které jsou obchůdky se suvenýry. Spousta hezkých obchůdků je i v samotném vnitrobloku.
Frauenkirche
Labe můžete zpátky do Starého Města přejít po mostě Carolabrücke, ze kterého uvidíte Augustův most z jiného pohledu. Potom se můžete vydat k Fraunenkirche, symbolu saské metropole. Tento evangelicko-luterský kostel je jednou z nejvýznamnějších barokních staveb v Německu a jeho největší pozoruhodností je obří kopule, tzv. kamenný zvon, která je z technického hlediska a dobou výstavby srovnatelná snad jen s Michelangelovou kupolí baziliky svatého Petra v Římě. Přestože samotný kostel nebyl při bombardování zasažen, i tak z něj zbyly v r. 1945 na dlouhá léta pouhé trosky. Pískovec, ze kterého byl postaven, nevydržel vysoké teploty požáru města.
K zahájení rekonstrukce došlo až v r. 1994. Sutiny byli roztříděny a mnoho materiálu z původní stavby se podařilo znovu zakomponovat do té současné (původní díly jsou poznat podle tmavší barvy).
V místě kostela se zároveň nacházíte na náměstí Neumarkt, kde můžete svůj výlet zakončit posezením u večeře při západu slunce.